GittiGidiyor
GittiGidiyor API
TurboList
GittiGidiyor API - Forum

Sıkça Sorulan Sorular

REST nedir?

REST(Representational State Transfer) dağıtık hypermedia sistemleri için tasarlanmış bir yazılım mimarisidir. GittiGidiyor RESTLIKE Web Servisleri, transfer protokolü olarak HTTP protokolünün GET ve POST metodlarını kullanır. REST hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki kaynaklara bakabilirsiniz:

Web Servisi nedir?

Web servisi, XML mesajlaşma tabanlı bir sistem entegrasyon yöntemidir. W3C tarafından yapılan resmi tanımıyla web servisi, bilgisayarlar arasında ağ üzerinden etkileşimi ve uyumluluğu sağlayacak yazılım sistemidir. Günümüzde birbiriyle haberleşecek sistemleri gerçeklemek için en çok tercih edilen yöntem web servisidir.

SOAP nedir?

SOAP (Simple Object Access Protocol - Basit Nesne Erişim Protokolü), distributed (dağıtık) uygulamalarda ve web servislerinin haberleşmesinde kullanılmak üzere tasarlanan, RPC (Remote Procedure Call) modelini kullanan, istemci/sunucu mantığına dayalı bir protokoldür. Dağıtık uygulamalarda Remote messaging yeni bir teknoloji olmasına rağmen, alt yapısı sayesinde web üzerinde kullanmak için en uygun protokol olduğu için tercih edilmiş ve Web Servislerinin adı da SOAP' la birlikte anılır olmuştur.


Bize Ulaşın